Rękawice robocze — przeznaczenie i materiały użyte do produkcji

Ochrona rąk podczas wykonywania różnych zadań jest ważną kwestią w unikaniu zagrożeń. Aby to zrobić, wiele stanowisk wymaga od pracowników noszenia rękawic roboczych znanych również jako rękawice ochronne. Taka ochrona dłoni musi spełniać określone normy i mieć różne właściwości w zależności od stopnia i formy zagrożenia dłoni. Rękawice robocze są wykonane z różnych materiałów w zależności od zastosowania i warunków użytkowania. Najczęściej jest to skóra naturalna lub syntetyczna, plastik, guma, tekstylia czy mikrofibra. Rękawice robocze znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak przemysł, budownictwo, medycyna, rolnictwo, energetyka, przetwórstwo spożywcze czy motoryzacja. Z ich pomocą można uniknąć mechanicznych uszkodzeń dłoni, a także zapewnić odporność na chemikalia, ciepło i zimno, wilgoć, a nawet promieniowanie.

Dlaczego potrzebujemy rękawic roboczych?

Skóra naturalna zapewnia skuteczną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także chroni dłonie przed wilgocią i otarciami. Jego elastyczność i trwałość sprawiają, że idealnie nadaje się do obsługi narzędzi, ostrych narzędzi i produktów wymagających precyzji. Skóra syntetyczna jest idealna do pracy w wilgotnym środowisku, w którym naturalna skóra szybko się psuje. Rękawice robocze wykonane z tego materiału są elastyczne oraz odporne na ścieranie i zarysowania, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w wielu branżach takich jak transport, budownictwo czy przetwórstwo spożywcze. Tworzywa sztuczne są trwałe, mocne i odporne chemicznie. Plastikowe rękawice robocze są idealne do pracy z produktami chemicznymi, takimi jak farby i środki czyszczące. Guma jest trwała i odporna na wpływy mechaniczne i chemiczne. Rękawice robocze wykonane z tego materiału idealnie nadają się do prac wymagających precyzji, takich jak praca z urządzeniami elektronicznymi czy narzędziami. Tekstylny materiał jest elastyczny i doskonale leży w dłoni. Rękawice robocze wykonane z tego materiału idealnie nadają się do prac wymagających precyzji, szybkości i taktu, takich jak prace montażowe czy prace przy sprzęcie elektronicznym. Elastyczność i oddychalność mikrofibry sprawiają, że idealnie nadaje się do prac metalurgicznych, spawalniczych i energetycznych, gdzie dłonie są narażone na działanie wysokich temperatur.

Odpowiednie dobrane rękawice do pracy głównie zależą jaką pracę się wykonuje i do jakiego zastosowania mają nam służyć rękawice robocze. Ważne jednak jest, aby wybierać tylko te atestowane, trwałe rękawice robocze – mamy wówczas pewność, że one będą nas chronić.