Leczenie alkoholizmu: skuteczne i szybkie metody

Leczenie alkoholizmu stało się krótsze i łatwiejsze dzięki pomocy lekarzy, terapeutów i psychologów, po dobrze opracowanym programie leczenia często uzupełnionym detoksykacją i dodatkowymi lekami, są większe szanse powodzenia.

Alkoholizm to poważna choroba i należy ją odpowiednio leczyć

Każdy, kto zastanawia się, jak zapanować nad swoim alkoholizmem, powinien zrozumieć, że nawykowe picie jest chorobą. Uzależnienie jest determinowane bardzo złożonymi czynnikami psychicznymi i fizycznymi, a następnie codziennym spożywaniem alkoholu, które zaostrza chorobę. W niektórych przypadkach ludzie byli w stanie przestać pić z dnia na dzień i wrócić do normy. Są to jednak przypadki skrajne, a leczenie choroby samą siłą woli może prowadzić do poważnych powikłań.

Alkoholizm jest postępującą chorobą wynikającą z fizycznego i psychicznego uzależnienia od alkoholu

Gdy chcemy pozbyć się nałogu, należy zdać sobie sprawę ze skali problemu i zasięgnąć profesjonalnej pomocy. Wykonanie tego pierwszego kroku jest bardzo ważne. Ponieważ alkoholicy mają tendencję do negatywnego nastawienia, nie postrzegają swojego nałogu jako choroby i myślą, że w każdej chwili mogą przestać. Dopiero samodzielna próba wytrzeźwienia, której towarzyszy tzw. objawowy zespół abstynencyjny, często prowadzi do uświadomienia sobie, że narkomanii nie da się pokonać siłą woli.

Metody leczenia alkoholizmu

Leczenie wymaga wielopłaszczyznowego podejścia, w tym leków, leczenia i zmiany stylu życia. Konkretny plan leczenia jest zwykle tworzony indywidualnie dla każdego pacjenta. Oparte są na podobnych założeniach stosowanych w lecznictwie ambulatoryjnym i dziennym oraz w zamkniętych ośrodkach leczenia uzależnień.

Indywidualne podejście do leczenia

Indywidualna terapia uzależnień alkoholem polega na bezpośrednim kontakcie pacjenta ze specjalistą, który zajmuje się osobistymi problemami osoby uzależnionej. Leczenie uzależnień działa najskuteczniej, gdy łączy się te dwa rodzaje interakcji.

Leczenie alkoholizmu jest często indywidualne, dlatego wskazana jest konsultacja ze specjalistą

Leczenie alkoholizmu powinno być prowadzone przez doświadczonego terapeutę czy opiekuna zgodnie z indywidualnym planem leczenia. Kluczowym elementem leczenia uzależnienia od alkoholu jest także udział w terapii grupowej AA, która pozwala skonfrontować swoje doświadczenia z innymi ludźmi i grupami wsparcia, które są nieocenioną pomocą i ważnym narzędziem w walce z nałogiem. Zaleca się robienie notatek, aby zrozumieć swoje emocje i działania. Profesjonalne leczenie alkoholizmu opiera się na indywidualnie zaplanowanym leczeniu pacjenta. Uświadamia niszczycielskie skutki uzależnienia i warunki, które sprawiają, że chcesz pić. Uczy pewności siebie i zdrowych nawyków oraz pomaga radzić sobie z negatywnymi emocjami bez kolejnego mocnego trunku.