IBS – suplementy i leczenie, dieta czy redukcja stresu?

Czym jest i co pomaga na IBS – suplementy czy zmiana całego życia?

Jedną z chorób cywilizacyjnych, a więc takich, których wzrost nastąpił nagle w ciągu ostatnich dekad, jest Zespół Jelita Drażliwego czyli IBS. To bardzo niekomfortowe schorzenie objawiające się przykrymi dolegliwościami, takimi jak zaburzenia wydalania w formie zarówno biegunek, jak i zaparć, a także problemów trawiennych i bólami w obrębie jamy brzusznej. Wynikają one głównie ze zniszczenia flory bakteryjnej jelit, czasami też wyściółki żołądka i psychosomatycznych objawów stresu. Ten ostatni czynnik zdaje się być wręcz najważniejszym, gdyż w 70% przypadków diagnozy IBS to także rozpoznanie chorób na tle nerwowym i psychicznym. Dla chorych na IBS suplementy dodane do zbilansowanej diety oraz ogólna zmiana stylu życia może okazać się zbawienna. Szczególnie że Zespół jelita drażliwego to przede wszystkim objawy, nad którymi można mieć dosyć dużą kontrolę. Niestety obecny świat nie pozwala na regularne, zbilansowane posiłki i brak stresu musimy, więc dać organizmowi tyle, ile jesteśmy w stanie.

Leczenie IBS – suplementy i dieta.

Niestety leczenie IBS to przede wszystkim przeciwdziałanie objawom. Długotrwałe starania w celu wyleczenia opierają się raczej na zmianie całego trybu życia, a to bywa dla wielu z nas niemożliwe. Leki podawane na Zespole Jelita Drażliwego, to popularnie środki potrzebne w celu łagodzenia bólów brzucha, regulacji wypróżnień, zgagi i wzdęć, a także środki wyciszające. Naturalne suplementy na IBS mogą przynieść takie same pozytywne skutki, jednocześnie będącymi w dużej mierze zupełnie bezpiecznymi, szczególnie gdy IBS to jedyny problem. Ponadto niezwykle ważna jest odpowiednia i zbilansowana dieta ogółem. Tym bardziej że Zespół Jelita Drażliwego ze względu na swoją specyfikę łączy się z problemami z wchłanianiem niektórych witamin, minerałów i składników odżywczych. Dlatego ważna jest w diecie duża ilość owoców i warzyw oraz posiłków, czy przekąsek działających probiotycznie. Odpowiednia suplementacja witaminowa w tym zakresie może znacznie zmniejszyć inne objawy występujące równocześnie przy IBS, takie jak uczucie wyczerpania, czy problemy z kondycją fizyczną i psychiczną.

IBS – suplementy ziołowe zmniejszające stres.

Naturalna suplementacja przy IBS to kilka ziół dostępnych także w naszych apteczkach, a nawet szafkach z herbatą. W celu działania wyciszającego na organizm, a tym samym redukującego stres można pić napar lub suplementować produkty zawierające w swoim składzie wyciągi ziołowe z melisy czy kozłka lekarskiego znanego także jako waleriana.

Z kolei przy IBS suplementy ziołowe stosowane dla regulacji trawienia oraz działania antybakteryjnego to produkty powstałe z szałwii, rumianku czy oczywiście mięty pieprzowej.