Wykorzystanie sody kaustycznej w domowych czynnościach porządkowych

Wykorzystanie sody kaustycznej w domowych czynnościach porządkowych

Soda kaustyczna – niezbędny element domowych porządków

Soda kaustyczna to substancja, która jest regularnie używana w domu. Można ją znaleźć w gotowych produktach do czyszczenia lub w postaci suchej, proszek. Ten składnik może być wykorzystany do wielu celów porządkowych, od usuwania tłustych plam, po czyszczenie piekarnika. W artykule znajdziesz 10 pomysłów, jak używać sody kaustycznej do domowych porządków.

Usuwanie plam

Soda kaustyczna może być wykorzystana do usuwania plam, które często występują w domu. Można ją używać do usuwania tłustych plam z dywanów, odzieży lub mebli tapicerowanych. Wystarczy, aby zmieszać proszek z wodą, aż powstanie pasta. Wtedy wystarczy nałożyć ją na plamę i odczekać kilka minut. Aby usunąć plamę, należy zetrzeć pastę szmatką.

Czyszczenie dywanów

Soda kaustyczna może być stosowana jako domowy środek do czyszczenia dywanów. Wystarczy wymieszać jedną szklankę sod kaustycznej i jedną szklankę octu z trzema szklankami wody. Następnie mieszankę należy nałożyć na dywan i odczekać kilka minut, a następnie odkurzyć. Można również użyć sody kaustycznej zamiast płynu do czyszczenia dywanów, wlewając ją do odkurzacza.

Usuwanie kamienia z kranów

Soda kaustyczna jest doskonałym środkiem do usuwania kamienia z kranów. Wystarczy wymieszać szklankę sody kaustycznej z szklanką octu i wlać mieszankę do kranu. Pozostaw ją na dwadzieścia minut, a następnie umyj kran letnią wodą. Kamień powinien się rozpuścić.

Czyszczenie piekarnika

Soda kaustyczna to doskonały środek do czyszczenia piekarnika. Wystarczy wymieszać jedną szklankę sody kaustycznej z trzema szklankami wody i nałożyć mieszankę na ścianki piekarnika. Następnie należy odczekać godzinę i spłukać wodą.

Czyszczenie srebra

Soda kaustyczna jest również doskonałym środkiem do czyszczenia srebra. Wystarczy wymieszać szklankę sody kaustycznej z jedną szklanką octu i jedną szklanką wody. Następnie mieszankę należy nałożyć na srebro i odczekać kilka minut. Pozostałości należy usunąć szmatką.

Usuwanie zapachów

Soda kaustyczna to doskonały środek do usuwania nieprzyjemnych zapachów w domu. Wystarczy wymieszać jedną szklankę sody kaustycznej z jedną szklanką wody i nałożyć mieszankę na podeszwę buta. Pozostaw na kilka godzin i odczekaj, a buty powinny pachnieć świeżo.

Usuwanie zaschniętej farby

Soda kaustyczna może być stosowana do usuwania zaschniętej farby z mebli i podłóg. Wystarczy rozpuścić proszek w wodzie, aż powstanie gęsta pasta. Następnie nałóż ją na farbę i odczekaj kilka godzin. Pozostałości farby można usunąć szmatką.

Oczyszczanie ścian

Soda kaustyczna może być stosowana do czyszczenia i dezynfekcji ścian. Wystarczy rozpuścić sodę kaustyczną w wodzie i nałożyć mieszankę na ściany. Następnie należy szmatką wytrzeć powierzchnię i odczekać kilka minut. Ściany powinny być czyste i bez bakterii.

Czyszczenie zlewu

Soda kaustyczna jest świetnym środkiem do czyszczenia zlewu. Wystarczy wymieszać szklankę sody kaustycznej z jedną szklanką octu i nałożyć mieszankę na zlew. Następnie należy odczekać kilka minut i spłukać letnią wodą.

Czyszczenie szyb

Soda kaustyczna może być stosowana do czyszczenia szyb. Wystarczy wymieszać szklankę sody kaustycznej z jedną szklanką octu i wlać mieszankę do szklanej butelki. Następnie należy rozprowadzić mieszankę na szybie i spłukać letnią wodą.

Czyszczenie zmywarki

Soda kaustyczna może być stosowana do czyszczenia i dezynfekcji zmywarki. Wystarczy wymieszać szklankę sody kaustycznej z jedną szklanką wody i wlać mieszankę do zmywarki. Następnie ustawić cykl płukania i pozostawić na dwadzieścia minut. Po zakończeniu cyklu zmywarka powinna być czysta i pozbawiona bakterii.Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na wykorzystanie sody kaustycznej w domowych czynnościach porządkowych, kliknij w link i dowiedz się więcej: soda kaustyczna.