Jakie są korzyści wynikające z zastosowania rekuperatora w domu?

Jakie są korzyści wynikające z zastosowania rekuperatora w domu?

Korzyści wynikające z zastosowania rekuperatora w domu

Ulga dla portfela i dla środowiska

Rekuperacja to mechaniczny system wentylacji, w którym przy użyciu wymiennika ciepła odzyskiwane są ciepłe powietrze z domu. Pełni ona funkcję energooszczędnych okien. W przypadku domu jednorodzinnego, wyposażenie w rekuperator pozwala na tanie i efektywne ograniczenie zużycia energii i wyeliminowanie konieczności częstego wymieniania powietrza. Pozostałe korzyści wynikające z zastosowania rekuperatora to:

  • oszczędne korzystanie z ciepła i energii, zmniejszenie rachunków za zużycie energii,
  • obniżenie zanieczyszczenia wewnętrznego powietrza,
  • poprawienie jakości powietrza w pomieszczeniach,
  • ochrona przed nadmiernym hałasem z zewnątrz,

Prosta instalacja i prosty transport

Rekuperator instaluje się bardzo łatwo. Najczęściej umieszcza się go na dachu lub wokół komina, a także w wewnętrznych i zewnętrznych ścianach. Przewody są wyposażone w niewielkie rozmiary, co znacznie ułatwia transport i instalacje. Rekuperatory są zazwyczaj wykonane z lekkich materiałów, co również ułatwia transport.

Efektywne działanie systemu

Działanie każdego systemu rekuperacyjnego zwykle obejmuje tradycyjne wymienniki ciepła, takie jak bezpośredni wymiennik ciepła [heat exchanger] i sprężarka [compressor], które wspomagają oddawanie ciepła z powietrza zużytego. Te wysoce efektywne urządzenia zapewniają odpowiednią wydajność i oszczędność energii. Dodatkowo, systemy rekuperacji są zwykle wyposażone w odpowiednie filtry, które starannie i skutecznie usuwają zanieczyszczenia i alergeny z powietrza, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza wewnętrznego.

Gruntowna tabela porównawcza

Korzyść Wentylacja Rekuperacja
Jakość powietrza: Jakość powietrza nie jest często monitorowana i sterowana. Zwykle wyposażony w filtry, które precyzyjnie usuwają alergeny i zanieczyszczenia.
Efektywność energetyczna: Minimalizacja zużycia energii jest trudna. Bardzo efektywne i energooszczędne.
Instalacja: Instalacja wymaga wielu czynności. Łatwa instalacja dzięki niewielkim rozmiarom elementów.
Ceny: Zwykle niższe. Tendencje wzrostowe ze względu na wiele dodatkowych elementów.

Wniosek jest prosty: instalacja rekuperatora w domu przynosi wiele korzyści i pozwala zaoszczędzić pieniądze i energię. Rekuperatory są efektywne i energooszczędne, a do ich instalacji nie trzeba wykonywać wielu czynności. Wyposażone są w filtry, które pomagają w poprawie jakości powietrza i wyeliminowaniu alergenów. Rekuperatory są droższe od tradycyjnych systemów wentylacyjnych, ale w dłuższej perspektywie pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy przy ograniczaniu zużycia energii.

Czy warto zainstalować rekuperator w domu?

Korzyści potwierdzone przez specjalistów

Rekuperatory w domu mają szereg pozytywnych skutków. Te urządzenie jest w stanie optymalnie zwilżyć powietrze, wyeliminować alergeny, zmniejszyć hałas, dostarczyć czystego powietrza oraz uzyskać oszczędności podczas korzystania z ogrzewania i klimatyzacji. Przedstawiamy wybrane korzyści z zastosowania rekuperatorów w domach.

  • Optymalne nawilżanie powietrza – dzięki odpowiedniemu nawilżeniu powietrza można uniknąć suchych błon śluzowych, bólu gardła i kichania. Rekuperatory są w stanie kontrolować wilgotność powietrza i sprawić, że będzie ono odpowiednie dla zdrowia, aby zapobiec chorobom.
  • Redukcja alergenów – rekuperatory są w stanie wyeliminować alergeny z powietrza wewnątrz domu. Czyste powietrze wspomaga też odporność, redukuje astmę, alergie i inne dolegliwości.
  • Tłumienie hałasu – rekuperatory są w stanie skutecznie tłumić hałas przedostający się z zewnętrznych źródeł – ulice, lotniska, sąsiednie budynki.
Korzyści Opis
Czyste powietrze Rekuperatory usuwają z powietrza zanieczyszczenia powodujące alergie, choroby wywoływane bezpośrednio z zanieczyszczonego powietrza, takie jak astma i inne choroby.
Oszczędności Stosując rekuperatory uzyskamy oszczędności na klimatyzacji i ogrzewaniu, ponieważ wymiana powietrza w budynku jest atrakcyjniejsza i skuteczniejsza. Rekuperatory są w stanie zmniejszyć koszty o ok. 40% na ogrzewanie i przynieść zwrócenie inwestycji w zaledwie kilka lat.

Korzyści ze stosowania rekuperatora w domu

Zdrowie i komfort

Stosowanie rekuperatora w domu wiąże się z poprawą komfortu życia i stanu zdrowia. System rekuperacji wymiany powietrza umożliwia usuwanie szkodliwych zanieczyszczeń ze środowiska zewnętrznego wraz z powietrzem, które wpada do domu. Wiąże się to ze spadkiem poziomu stężenia pyłów zawieszonych, lotnych związków organicznych i innych alergenów, co ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Poza tym, w dużym stopniu zmniejsza się ryzyko rozwoju alergii oraz astmy u dzieci.

Oszczędności pieniędzy

System rekuparcji tworzy niezależne, zamknięte obiegi ciepła, co sprawia, że dom jest lepiej docieplony, a co za tym idzie, zużywa się mniej energii. Aktywacja wentylacji wspomaganej może zmniejszyć zużycie energii aż do 70%, w tym ok. 30% w zakresie ogrzewania pomieszczeń i ok. 40% w zakresie wytwarzania ciepłej wody. Atutem rekuperatora jest to, że płaci się za jednorazowe nakłady inwestycyjne, a większość wydatków powraca w postaci oszczędności w rachunkach za prąd, gaz i olej.

Łatwa konserwacja

Systemy rekuperacji są w pełni ekologiczne oraz bezawaryjne. Są wyposażone w filtry powietrza, które należy okresowo wymieniać. Wymiana filtrów jest prosta i niedroga, a dzięki niej można zniwelować ryzyko powstawania awarii.Jeśli chcesz poznać dokładne i szczegółowe informacje na temat wpływu rekuperatora na Twoje domowe środowisko, koniecznie kliknij w link pod spodem: https://www.systemair.com/pl/materialy/media-center/rekuperatory/.